Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Çok değerli esnaflarımızın dikkatine;

Ara - 25
2019

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Çok değerli esnaflarımızın dikkatine;

Çok değerli esnaflarımızın dikkatine;
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ ‘ın bilgisi dışında veya yanlış bilgilendirme sonucunda,
Ankara’daki tüm ilçeler ve merkezdeki ticari taksilerle ilgili genelini kapsayan bir yönerge hazırlanmış ve bu yönergeye esnaflarımızı mağdur edecek maddeler konulmuştur. 12.12.2019 tarih 2019/107 sayılı ukome genel kurulunda görüşülerek alınan kararlara karşı Odamızca sözlü ve yazılı itirazımız dile getirilerek muhalefet şerhimiz konulmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ ‘tan hazırlanan yönergeyi düzelteceğini ve yeniden gözden geçireceğini temenni ediyor, taksici esnaflarımıza yardımcı olacağını düşünmekteyiz.Talebimize olumlu cevap verilmediği takdirde gerekli Hukuki ve Adli işlemler tarafımızca başlatılacaktır. Düzenlenmek istenilen ve itiraz ettiğimiz maddelerin bir kısmı aşağıda belirtilmiştir. Tüm esnaflarımıza hayırlı işler diler, esnaflarımızın mağduriyet yaşamaması için konuyla ilgili çalışmalarımız devam edecektir.

🔹Tüm Ankara’daki (İlçelerde dahil)Her araç yıllık ruhsat alıp vize yaptırarak ruhsat ücreti ödeyecektir.
🔹Ticari taksilerimizin yaşı 10 yılı geçmeyecek 10 yıldan büyük araçlara çalışma ruhsatı verilmeyecektir. Borçlu olup Ötv siz arac dahi alamayan esnaflarımız bu konuda çok mağdur olacaktır.
🔹Araçlarımızda çalışacak şöförler sigortalı olacak ad,soyad, sigorta numarası ruhsatta yazılı olacaktır. Şoförler her değiştiğinde Çalışma Ruhsatı yenilecek, Belirtilen kişilerden başkası araç üzerinde olduğu takdirde yüklü cezalar yazılabilinecektir.
🔹Otomosyon sistemi kurularak, çalışma bölgelerindeki ziller devre dışı kalacak sistemden gelen çağrıya göre yakındaki araçlar yönlendirilecek olup esnaflarımız kendi aralarında husumete düşebilecektir.
🔹Taksi duraklarımızdaki araçların yetersiz kaldığı zaman ukome tarafından duraklardaki esnaflarımızın fikir ve taleplerine bakılmaksızın Ukome tarafından yeni araçlar gönderilecektir.
🔹Ticari taksinin birtane durağı olacaktır. İkinci durağı olmayacaktır.
🔹Yeni kurulacak duraklarda çalışacak kişiler Ukome tarafından belirlenecektir.
🔹Taksilere taksimetre zammı Ukome tarafından verilecektir.
🔹Belirtilen tüm bu hükümlere Ankara’daki il ve ilçelerdeki taksici esnafı 6 ay içerisinde uygulamaya tabi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir